sy OPOLE w Jester Challenge 2022
Kpt. Andrzej Kopytko na swoim jachcie s/y OPOLE wystartował w Jester Challenge z Plymouth do Newport (USA). W 2022 roku po raz pierwszy w historii żaden z uczestników nie dopłynął do mety. Andrzej na OPOLE dopłynął najdalej i poddał się wskutek poważnej awarii takielunku. Tak o tym piszą organizatorzy Jester: John Apps in Arelia and Howard Chivers in Sandpiper retired and returned safely to the UK. Andrzej Kopytko in Opole tried to continue sailing west but damage forced him back to the Azores on 31 May.
A tak o rejsie mówi Andrzej: „To był wspaniały czas, masa atrakcji i przygód – tych pozytywnych i negatywnych. Nieskromnie powiem, że gdy na początku objąłem prowadzenie, to nie oddałem go do końca – mimo że dopłynąłem do 2/3 trasy. Do mety niestety nie udało się dopłynąć żadnemu z nas. Tak naprawdę pokonałem najtrudniejszą część trasy, czyli wschodnio-centralną część Atlantyku, dalej miało być tylko lepiej, jednak łódka była innego zdania.
W Jester i siostrzanym Ostar startowało pięciu Polaków, z czego trzech w formule single-handed. Po wycofaniu się kolegów bardzo chciałem dopłynąć do mety i ukończyć swój challenge, ale i tym razem się nie udało, chociaż jestem z tego startu – a jeszcze bardziej z jachtu – zadowolony.”
Awaria przednich want kolumnowych ostatecznie przesądziła o powrocie. Po naprawie w Ponta Delgada na Azorach OPOLE z załogą pożeglowało do Hiszpanii, skąd Andrzej Kopytko pożeglował solo do Plymouth, aby 30 czerwca zamknąć atlantycką pętlę. Razem w ciągu prawie dwóch miesięcy zrobił 4429 Mm, wiele w sztormach, notując 54 Kts w porywach.
Komentarze (0)
Brak Komentarzy
Szczegóły
Rejs Roku
Plymouth, UK - Plymouth, UK
06.05.2022 - 30.06.2022
1929
1507 pkt
Zdjęcia