The Tall Ships Races 2017
SILESIA.PL na The Tall Ships Races 2017
W 2016 roku podczas pierwszego rejsu Silesii.pl kilkoro żeglarzy z Nysy wpadło na pomysł udziału w The Tall Ships Races. Tak od słowa do słowa główny udziałowiec jachtu Silesia.pl Kapitan Maciej Pasierbiński postanowił zainteresować się możliwością uczestnictwa w tych regatach. Okazało się, że regaty odbywać się będą na korzystnym akwenie, a więc dlaczego nie spróbować. Po załatwieniu przez armatora licznych formalności postanowiono wystartować w dwóch pierwszych etapach w załodze złożonej z Kapitan Macieja Pasierbińskiego i zaprzyjaźnionej młodzieży, jak i trochę "starszej młodzieży" z Nysy. Pozostałe dwa etapy zaproponowano do obsadzenia jednemu ze współwłaścicieli, który obsadził dwa tygodniowe etapy regat z Turku do Kłajpedy i z Kłajpedy do Szczecina osobami związanymi z Portem Jachtowym Krapkowice.
Nasz udział w tym święcie żeglarstwa ograniczył się do startu w najdłuższym etapie z Halmstad do Kotki i z Kotki do Turku (etap crusingowy). W trakcie regat dzielna załoga dumnie promowała opolskie żeglarstwo, biorąc udział w licznych imprezach towarzyszących podczas całej imprezy i świetnie spędziła czas z młodzieżą z całego świata. Mieliśmy możliwość z bliska podziwiać wspaniałe żaglowce i nawiązać liczne nowe przyjaźnie.
Na koniec trochę odrobina suchych faktów:
- Podczas pierwszego etapu Silesia.pl spędziła najwięcej jak do tej pory dni w morzu bez zawijania do portu
- Przepłynęliśmy 770 Mm w 194 godziny w tym na żaglach 180 godzin
- Trasa etapu: Halmstad, Tallinn (meta etap usytuowana była na wysokości Tallina), Kotka
- Podczas drugiego etapu zwiedziliśmy urokliwe szkiery fińskiego wybrzeża
- Przepłynęliśmy 258 Mn w 54 godziny
- Odwiedzane porty: Kotka, Loviisa,Kallvik Park Narodowy Archipelagu Ekenäs, Aristo, Turku.
Nasza niepowtarzalny rejs zakończył się w Turku, gdzie oczekiwaliśmy na przyjazd załogi z Krapkowic.
Na zakończenie trzeba podkreślić zaangażowanie armatorów jachtu Silesia.pl, Kapitanów Macieja i Grzegorza Pasierbińskich z Opola i Kapitana Andrzeja Dembińskiego, którzy zaufali na tyle nyskiej młodzieży, że załoga Silesia.pl na The Tall Ships Races 2019 popłynie jedynie w gronie młodzieżowym.
Komentarze (2)
Leszek 22 mar 19 04:48
Dobrze by było wiedzieć kto oprócz szanownych Kapitanów wziął udział w tym rejsie.
serto 24 mar 19 00:29
Ja tam byłem, nie dowodziłem, ale zaszczytną funkcję bosmana pełniłem. To ja, Mariusz z Nysy.
Szczegóły
Rejs Roku
Halmstad - Turku
30.06.2017 - 23.07.2017
1490
538 pkt
Zdjęcia