V Rejs Pieśni spod żagli "Around Europe"
W dniach od 30 kwietnia do 2 października 2021 roku Opolskie Stowarzyszenie Pieśni spod żagli zorganizowało pięcioetapowy rejs Around Europe.
Rejs rozpoczął się w Sibenniku w Chorwacji a zakończenie miało miejsce w Świnoujściu. Jednym z celów wyprawy było uczczenie 45-lecia historycznego rejsu dookoła Europy na s/y Bies, na którym płynęli opolscy żeglarze w 1976 roku. Rejsem dowodził opolski żeglarz kpt. Stanisław Horecki.
W 2021 roku opolska załoga płynęła na czterdziestostopowym jachcie Sun Odyssey 44 Magic z 1989 roku, którego armatorem jest Opolskie Stowarzyszenie Pieśni spod żagli. Jacht nazywał się s/y Caipirinha
I, III, V etapem dowodził kpt. Ryszard Sobieszczański, II i IV kpt. Paweł Biały. Oboje pełnili funkcje pierwsze oficera naprzemiennie i uczestniczyli we wszystkich pięciu etapach. W rejsie Around Europe udział wzięło łącznie dziewiętnaście osób - członków i sympatyków Pieśni spod żagli.
Pierwszy etap zakończył się w hiszpańskim Torrevieja. Drugi na Gibraltarze, trzeci w La Coruna, czwarty w Le Havre a piąty w Świnoujściu. Były flauty i sztormy: na Morzu Śródziemnym, w Cieśninie Gibraltarskiej, Kanale La Manche oraz na Morzu Północnym. Załoga walczyła z ciągłymi awariami m.in. steru, silnika i przekładni. Mimo problemów rejs był nadal prowadzony. Z Majorki załoga wypłynęła z niesprawnym silnikiem i przekładnią. Rejs odbywał się w okresie pandemicznym, co bardzo utrudniało całą logistykę. Do niektórych portów nie można było wpłynąć lub załoga nie została wpuszczona.
Załoga odwiedziła piętnaście portów m.in we Włoszech, na Sycyli, Majorce, Hiszpanii, Gibraltarze, Portugalii, Francji czy Niemiec. Przepłynęła ponad 3800 mil, w morzu spędziła ponad 700 godzin.
Kapitan Ryszard Sobieszczański napisał książkę pt: Klątwa Caipirinhi, w której opisał przygody załogi podczas całego rejsu. Książka ukaże się pod koniec kwietnia 2023 roku. Zawierać będzie ponad 300 zdjęć.
Komentarze (0)
Brak Komentarzy
Szczegóły
Rejs Roku
Sibennik - Śinoujście
30.04.2021 - 02.10.2021
1222
1771 pkt
Zdjęcia