Mistrzostwa Polski Katamaranów TOPCAT CatamaranCUP 2018 Turawa
9-10 czerwca tego roku odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Katamaranów TOPCAT Catamaran CUP 2018. Impreza po raz pierwszy zawitała do Turawy. Ze względu na to, iż są to zawody wysoko punktowane w Pucharze Europy światowej organizacji ITCA (International Topcat Class Association), na starcie pojawiło się wielu utytułowanych zawodników m.in. aktualny v-ce Mistrz Europy.

W Turawie pojawiło się 37 załóg, w tym 8 z Niemiec. Najliczniejszą klasę stanowiły katamarany TOPCAT K2. Klasyfikowana była również klasa TOPCAT K1. Przygotowano klasę Katamaran OPEN z przelicznikiem TEXEL, wyniki z tej konkurencji zaliczone zostały również w Pucharze Polski Południowej Katamaranów, który to przyciąga zawodników nie tylko z tego regionu kraju.
Pierwsi zawodnicy pojawili się w Turawie już w środę. W sobotę przy trudnych warunkach wiatrowych, 2 Bft z licznymi zmianami, rozegrano 2 wyścigi. Po czym zawody przerwano ze względu na burzę. Walka była zaciekła szczególnie w najliczniejszej klasie K2 (liczącej 15 załóg), gdzie na mecie w pierwszym wyścigu pojawiło się 6 katamaranów, pomiędzy którymi były bardzo małe różnice odległości, z oddali wyglądało to tak, jakby wszyscy wchodzili na linię mety razem. Po kilkudziesięciu metrach przy statku komisji zameldowała się kolejna grupa. W drugim wyścigu na starcie doszło do niegroźnej kolizji, w której brały udział cztery TOPCAT-y K2.
Niestety niedzielna aura nie pozwoliła na rozegranie kolejnych wyścigów, a więc do końcowej klasyfikacji przyjęto wyniki tylko z pierwszego dnia
W klasyfikacji generalnej w klasie TOPCAT K2 zwyciężyli reprezentanci Niemiec Gerd Boettger i Marko Haake (SSC SUSSER SEE). Pierwszymi z Polaków byli Marian Tobys wraz z synem Mateuszem Tobys (Topcat Team Polska), którym udało się obronić Tytuł Mistrza Polski w klasie TOPCAT K2.
W klasie K2 klasyfikacja wyglądała następująco:
1. Marian Tobys, Mateusz Tobys - Topcat Team Polska
2. Marcin Janiec, Tomasz Sokół - Jacht Klub Opolski
3. Jarosław Wachowiak, Marek Śmiglak - JKW Poznań
Wyniki w klasie K1:
1. Uta Eyck, Wolfgang Kordes – YCBW
2. Kamil Cieśluk, Kajetan Cieśluk – JK Chalkos
3. Piotr Dębicki, Hubert Stankiewicz – Topcat Team Polska

W klasie OPEN najlepszy był Krzysztof Bassak i Agata Czarmińska (YKP WAWA), którzy wielokrotnie stawali na podium regat rankingu Puchar Polski Południowej Katamaranów.

Oczywiście nie zabrakło szant. Na koncercie w sobotę wystąpili harcerze z 41 Drużyny Harcerskiej, Żaba i Polewa wraz z Anią Muchą oraz EKT Gdynia. Zabawa była wspaniała, impreza przyciągnęła około 700 osób, najbardziej wytrwali schodzili z plaży o świcie.
Organizacja Mistrzostw Polski na Turawie została bardzo wysoko oceniona przez Prezydent ITCA, którą gościliśmy przez kilka dni w Polsce. W ostatnim dniu regat zaaprobowała pomysł, aby te prestiżowe zawody znów odbyły się na Opolszczyźnie. Kolejna edycja CATAMARAN CUP 2019 odbędzie się w Turawie.

Aktualnie Jacht Klub Opolski wraz z Topcat Team Polska walczą o organizację Mistrzostw Świata w roku 2020 w Turawie...
Komentarze (1)
Leszek 22 mar 19 04:50
I tak trzymać!
Szczegóły
Wydarzenie Żeglarskie roku
Turawa
09.06.2018
1896
589 pkt
Zdjęcia